jovo
لطفا چند لحظه‌ای شکیبا باشید... ajaxloader
30009900662117
شرکت در نظرسنجی کافه کتاب
از 0 رای
تک‌نگاشت‌‌ های محله‌‌ ای، گزیده‌ ای از گزارش‌ های پژوهشگران محله از شهر تهران

تک‌نگاشت‌‌ های محله‌‌ ای، گزیده‌ ای از گزارش‌ های پژوهشگران محله از شهر تهران


 • نویسنده :

  علی اصغر محکی

 • موضوع بندی : متفرقه
 • تعداد صفحه :406
 • تعداد بازدید :707 مرتبه
 • تاریخ درج :۱۱ بهمن ۱۳۹۲
 • حجم کتاب :0.00 مگابایت
 • زبان :فارسی
تمامی حقوق نشر و چاپ این کتاب تحت مالکیت انتشارات تیسا قرار دارد.
publisherlogo
 • نسخه
  چاپی
 • نسخه
  الکترونیکی
 • نسخه
  صوتی
 • دانلود
  PDF
 • دانلود نسخه
  الکترونیکی
 • دانلود نسخه
  صوتی
توضیحات :

شما می توانید تنها بخشی از این کتاب را برای آشنایی بیشتر دانلود نمایید و قرار گیری این کتاب بر روی سایت با هماهنگی کامل و توافق با انتشارات تیسا صورت گرفته است.
محله‌های تهران خواه قدیمی و خواه جدید، هر کدام دنیای خود را دارند. این تفاوت را می‌توان هم در ظاهر آنها دید و هم در خلق و خوی رفتار و آداب و سلوک ساکنان هر محله. اگر تهران‌نشینان خود را «تهرانی» می‌نامند، به این معنا نیست که همه آنها در بستری یک‌شکل و یکنواخت از کالبد شهری به سر می برند و می‌شود ویژگی یکسانی از صفات تیپولوژیک را برایشان برشمرد. برعکس، منطقی‌تر این است که تهران را به مثابه آمیزه خرده‌فرهنگ‌های ناهمگونی دانست که به نحوی شگرف در کنار هم پیوند خورده‌اند.
امتزاج همزمان زشتی‌ها و زیبایی‌ها، دیگر ویژگی محله‌های تهران است. شهروندان تهرانی در کنار آداب نیکویی همچون نوع‌دوستی، معرفت، صراحت بیان و شاد بودن، بعضاً شاهد پلیدی‌هایی نیز در گوشه و کنار محله‌شان هستند که آزارشان می‌دهد. خاستگاه این زشتی‌ها، هرچه باشد، دلیل نمی‌شود تداوم حضور را تحمل کرد. اگر شرایط بد اقتصادی یا ناکارآمدی نهادهای فرهنگی ـ اجتماعی و سازمان‌های رسمی، پدیده‌هایی ناگوار همچون بیکاری، طلاق، جرایم و بدرفتاری‌ها را دامن می‌زند، باید به این باور امیدبخش برای حل مشکلات تکیه کرد که: هرجا مردم، آگاهانه، هوشیارانه و سازماندهی‌شده، به صحنه وارد شده‌اند، حاصل مشارکت معنادار آنان، به عقب راندن پلشتی‌ها و نظم و سامان گرفتن امور بوده است.
پس اگر بپذیریم ایده «محله‌محوری» در ذات خود، مشارکت معنادار مردم محله‌های شهرمان را تقویت می‌کند، بیراه نیست این ایده را حمایت کنیم تا نیک‌بختی جانشین شایسته زشتی‌ها شود. برای اینکه ایده محله‌محوری، منتهی به نتایج عملی و کارگشا شود، مقدماتی لازم دارد. از جمله این مقدمات، گردآوری اطلاعات محله، به‌ویژه از رهگذر تک‌نوشته‌های فرهیختگانی است که در آن محله‌ها روزگار می‌گذرانند یا زمانی را به تفحص در محله سپری کرده‌اند. این نوشتارها ارزشمندند. چرا که حاصل تأمل و اندیشه افرادی کارآزموده در فضا و احوال محله است. به همین دلیل جا دارد این نوشتارها گرد هم آید و در اختیار همه کسانی قرار گیرد که قدرش را می‌دانند و از آن برای دگرگونی امور به سوی خوب‌تر شدن بهره می‌برند.

علی اصغر محکی
درباره‌ی نویسنده :

علی اصغر محکی


در سال ۱۳۴۲ ه . ش در خانواده ای متوسط و خوشنام در شهر مشهد متولد شد. در سال ۱۳۶۷ مدرک کارشناسی علوم اجتماعی و در سال ۱۳۷۷ مدرک کارشناسی ارشد علوم ارتباطات را از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۸۳ از تز دکترای خود با عنوان «رابطه پلیس و مردم در مطبوعات ایران» دفاع کرد. علاوه بر تحصیلات کلاسیک، دوره آموزش «مدیریت میانی» را در پاییز ۱۳۷۰ در مرکز آموزش مدیریت دولتی، دوره آموزش آمار استنباطی را در بهار ۱۳۷۱ در دانشگاه فردوسی مشهد، دوره آموزش مستندسازی سیستم ها را زیر نظر استادان مدیریت و انفورماتیک دانشگاه امام حسین در تابستان ۱۳۷۷، و دوره فرایند برنامه ریزی استراتژیک را زیر نظر استادان دانشگاه امام حسین و دانشگاه علوم انتظامی در بهار ۱۳۸۲ گذرانده است.از سال ۱۳۶۵ تاکنون در زمینه های اجتماعی، مدیریت و ارتباطات فعالیت های پژوهشی دارد. از سال ۱۳۷۸ تدریس را با دروس «مبانی ارتباطات» و «ارتباطات بین الملل» به دانشجویان مقطع کارشناسی ارتباطات در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تهران آغاز کرد.دیدگاه شما پیرامون این کتاب : ( 0 دیدگاه )
دیدگاه شما چیست؟
نام : ( ضروری )
ایمیل : ( ضروری )
وب سایت :
دیدگاه :