jovo
لطفا چند لحظه‌ای شکیبا باشید... ajaxloader
30009900662117
شرکت در نظرسنجی کافه کتاب
از 0 رای
فرهنگ و شهر، چرخشی در گفتمان های شهری

فرهنگ و شهر، چرخشی در گفتمان های شهری


 • نویسنده :

  نعمت‌الله فاضلی

 • موضوع بندی : متفرقه
 • تعداد صفحه :544
 • تعداد بازدید :1140 مرتبه
 • تاریخ درج :۱۹ دی ۱۳۹۲
 • حجم کتاب :0.00 مگابایت
 • زبان :فارسی
تمامی حقوق نشر و چاپ این کتاب تحت مالکیت انتشارات تیسا قرار دارد.
publisherlogo
 • نسخه
  چاپی
 • نسخه
  الکترونیکی
 • نسخه
  صوتی
 • دانلود
  PDF
 • دانلود نسخه
  الکترونیکی
 • دانلود نسخه
  صوتی
توضیحات :

شما می توانید تنها بخشی از این کتاب را برای آشنایی بیشتر دانلود نمایید و قرار گیری این کتاب بر روی سایت با هماهنگی کامل و توافق خود انتشارات تیسا صورت گرفته است.
گمان می‌کنم اکنونْ بهترین شروع برای اثری در زمینه شهر و فرهنگ، شروع از اندیشه‌های هانری لوفور فیلسوف و نظریه‌پرداز اجتماعی بزرگ فرانسوی باشد، زیرا او در مجموعه آثار و نظریه‌هایی که حدود نیم قرن پیش در زمینه شهر و شهرنشینی ارائه کرد، چشمان انسان امروزی را به ابعاد تازه‌ای از معنای شهرنشینی گشود و زمینه دیگری برای «گفتمان شهری» در دهه‌های اخیر فراهم ساخت.
هانری لوفور فصل اول کتاب خود «انقلاب شهری» (۱۹۷۰) را «از شهر به جامعه شهری» نام‌گذاری کرده و می‌نویسد: «ما با این فرضیه کار خود را شروع می‌کنیم که جامعه کاملاً شهری شده است.» سپس تمام کتاب را به بررسی ایده ظهور «جامعه شهری» اختصاص می‌دهد. مفهوم «جامعه شهری» را می‌توان نام دیگر «جامعه پساصنعتی» یا «جامعه فرانوگرا» دانست. دیگر نظریه‌پردازان اجتماعی هریک جامعه امروزی را به‌نحوی نام‌گذاری کرده‌اند؛ دانیل بل آن را «جامعه پساصنعتی» ، مانوئل کاستلز «جامعه شبکه‌ای» ، ژان بودریار «جامعه مصرفی» ، اولریش بک «جامعه مخاطره‌آمیز» ، و میشل فوکو آن را «جامعه سراسربین» نامیده است، هانری لوفور نیز جامعه کنونی را «جامعه شهری» نام‌گذاری می‌کند، «جامعه‌ای که از طی شدن کامل فرایند شهرنشینی به وجود می‌آید».
لوفور در دو اثر بزرگ خود «از روستانشینی تا شهرنشینی» (۱۹۷۰) و «انقلاب شهری» (۱۹۷۰) زندگی روستاییان و شهرنشینان، تاریخ شهرها، و شرایط شهرنشینی در کشورها و قاره‌های متفاوت را مطالعه می‌کند و این نظریه را مطرح می‌سازد که جامعه انسانی سه دوره «روستایی»، «صنعتی» و «شهرنشینی» را طی کرده و ما به‌تازگی وارد «دوره شهرنشینی» شده‌ایم؛ دوره‌ای که به دلیل زاده شدن از درون «دوره صنعتی»، از این دوره تأثیرات زیادی پذیرفته و حتی هنوز به طور کامل از آن جدا نشده است. همچنین، لوفور نشان می‌دهد که «دوره شهرنشینی» کنونی میراث‌دار «دوره روستایی» است و «فضای شهری» کنونی نیز کاملاً از «فضای روستایی» منفک نشده و همچنان حومه شهرها یا شهرها در جوامع در حال توسعه سنتزی غیرهارمونیک از شهر و روستا هستند و بدین‌شکل از ضرورت ایجاد تغییر خبر می‌دهند. این عدم گسست کامل دوره شهرنشینی از دوره‌های پیش‌تر، پیامدهای زیانباری برای انسان شهرنشین کنونی دارد. به بیان لوفور، دوره شهرنشینی به‌واسطه تأثیرپذیری بسیار زیاد از دوره صنعتی، و تکنولوژی و پیشرفت در آن، همچنان به مثابه رؤیایی افسانه‌ای و کودکانه نقش ایفا می‌کند و بدین‌شکل، هر روز اتوبان‌های بزرگ و اتومبیل‌هایی ساخته می‌شوند که بیش از هر چیز به فرهنگ‌زدایی کمک می‌کنند. این در حالی است که گویی مدت‌هاست فراموش شده که زندگی اجتماعی ساختاری متکثر و با کارکردهای چندگانه دارد و بخش بزرگی از آن باید در فضای شهری متحقق شود.

نعمت‌الله فاضلی
درباره‌ی نویسنده :

نعمت‌الله فاضلی


نعمت‌الله فاضلی (متولد ۱۳۴۳ در اراک) انسان‌شناس ایرانی و دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است. فاضلی که دکترای خود را در مدرسه مطالعات شرقی و افریقایی دانشگاه لندن اخذ کرده، به ویژه نقش موثری در گسترش رشته مطالعات فرهنگی در ایران داشته‌ است.دیدگاه شما پیرامون این کتاب : ( 0 دیدگاه )
دیدگاه شما چیست؟
نام : ( ضروری )
ایمیل : ( ضروری )
وب سایت :
دیدگاه :